Školní rok 2016/2017

Úřední hodiny o prázdninách

V době letních prázdnin je úředním dnem středa, vždy od 8:00 do 15:00 hodin. Vaší návštěvu školy raději ještě předem dohodněte na telefonním čísle 775 553 918. Děkuji za pochopení. Robert Kohout

Zakončení školního roku a slavnostní vyřazení žáků 9. ročníku

Po návratu ze školy v přírodě jsme se 30. června zase všichni sešli ve škole. V tomto školním roce ale už naposled, naši žáci totiž obdrželi výroční vysvědčení. Mnozí z nich se měli doma opravdu s čím chlubit. Hezké prázdniny všem!

Deváťáky čekalo ještě slavnostní vyřazení, které se uskutečnilo v prostoru školní zahrady. Dojemnému loučení přihlíželi také pozvaní rodiče a další členové rodin odcházejících žáků. Všem budoucím středoškolákům přejeme hodně úspěchů ve zvolených oborech. Video zde.

ŠKOLA V PŘÍRODĚ - STARÁ ŽIVOHOŠŤ

1. den (neděle 25. 6.)

Po příjezdu do rekreačního zařízení jsme se všichni ubytovali a čekal nás odpolední program plný her na seznámení. K večeři jsme si pochutnali na pečeném kuřecím stehýnku s bramborem a několika druhy zeleninových salátů. Sladkou tečkou byla pro mnohé děti kobliha. Zatím žádné z dětí nemělo čas na stýskání a užívají si hrátek na čerstvém vzduchu. Fotky z dnešního odpoledne zde.

2. den (pondělí 26. 6.)

Druhý den ráno na nás čekala výborná snídaně ve formě švédských stolů, což  některé děti okomentovaly slovy: "Takhle skvělou snídani jsem ještě nezažil/a." Dopolední výuku zpestřili učitelé dětem i plaváním v bazénu či ve Vltavě. K obědu jsme měli brokolicový krém, omáčku s knedlíky a vodní meloun. Někteří z rodičů se mohou těšit na pohledy, které jim psaly děti o polední pauze. Odpolední program byl opravdu nabitý - malování triček, vědomostní soutěže, bowling, hra na kriminalisty atd. Večer jsme si smlsli na špagetách s omáčkou a sýrem. Nyní nás čeká dokončení dnešního programu a večerka. Fotky z dnešního dne zde.

3. den (úterý 27. 6.)

Třetí dopoledne na Staré Živohošti se neslo v duchu pohádek. Naši kamarádi z devítky si pro nás připravili pohádkový les. U Boba a Bobka jsme se museli trefit šiškami do králičího pelíšku, Pat a Mat si prověřili naši zručnost v zatloukání hřebíků. O kousek dál již čekali Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Žádali o pomoc při rozpoznávání různých předmětů, samozřejmě se zavázanýma očima, jak to má Bystrozraký ve zvyku. Pejsek a kočička nám poškádlili naše chuťové pohárky a my jim za odměnu poradili, co patří do správného dortu. U Červené karkulky jsme si museli zapamatovat deset věcí, které ponese své babičce k narozeninám a Mach s Šebestovou si připravili pět záludných hádanek. Dáme Vám jednu za všechny: "Jak hluboko do lesa běží zajíc?" Nevíte? Zeptejte se svých dětí! ;-)

Odpoledne jsme trénovali vzájemnou spolupráci, důvěru a komunikaci. Naši instruktoři si pro nás opět připravili zábavné hry plné adrenalinu. Zase jsme o kousek blíž k našemu cíli - vrcholu hory Matterhorn! Fotky zde.

4. den (středa 28. 6.)

V předposledním dni na škole v přírodě jsme si zkusili navrhnout a výtvarně ztvárnit možné sportovní aktivity, které 

budeme realizovat na nově zbudovaném školním hřišti. Připalující sluníčko však přímo vybízelo k vodním hrátkám, a tak jsme do oběda dováděli v bazénu a řece. Při zdolávání posledních metrů výstupu na Matterhorn nás zdržel spalující odpolední žár. Vrcholu jsme ale přesto dosáhli po dostatečném ochlazení našich zpocených těl v horském jezeře. Zítra nás čeká již pouze balení výstroje a návrat zpět do civilizace. Fotky zde.

TVOJE TVÁŘ MÁ ZNÁMÝ HLAS

V pátek 23. června se kino v Kosově Hoře otřásalo v základech. Při vystoupení Lunetiků s hitovkou "Jsi moje máma" šílely davy fanynek pod pódiem a jedno oko nezůstalo suché. Dokonalá show Ivana Mládka s jeho Banjo bandem v podání Ondry Špánka, Péti Macháčka a Péti Moudrého pobavila celé publikum a oprávněně se stali absolutními hvězdami celého programu. Deváťáci se rozloučili se školou vtipně a neotřele - Nightwork "Tepláky"! Za jejich originální choreografii získali 2. místo. Třetí místo obsadila křehká a jemná Monička Zamrazilová jako královna Elsa  z Ledového království.  Videa zde.

Klub zábavné logiky a deskových her

V rámci projektu "Šablony" realizujeme na naší škole od února zájmové aktivity, při nichž si děti hravou formou rozvíjejí logické myšlení a paměť. Klub vede paní Vendula Vrzalová společně s naší družinářkou Lucií Kohoutovou. Ve čtvrtek 15. června proběhlo poslední setkání v tomto školním roce a děti se již mohou těšit na další pokračování činnosti klubu ve 2. pololetí příštího školního roku. Vendulce děkujeme za perfektní spolupráci. Fotky zde.

Vystoupení na oslavách k 745. výročí založení obce

V rámci oslav, pořádaných v sobotu 10. června v parku u potoka, vystoupili vybraní žáci naší školy s veselým programem, v němž zazněly básničky a písničky českých autorů. Všem dětem, které se vystoupení zúčastnily, patří veliké poděkování a pochvala. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Sportovní den s Tomášem Slavatou

V úterý 6. června jsme ve 

spolupráci s vynikajícím sportovcem a zejména dobrým člověkem, panem Tomášem Slavatou, uspořádali sportovní dopoledne pro žáky naší školy. Fotky zde. Více o akci zde. O Tomáši Slavatovi se dozvíte více zde. 

Sběr papíru a plastových víček

V pátek 2. června proběhlo o velké přestávce vyhlášení nejlepších sběračů papíru a plastových víček. Oceněni byli 3 nejlepší žáci z každé třídy a také 11 nejlepších sběračů z celé školy. Fotky zde.

Ve čtvrtek 1. června proběhly pro žáky 1. - 5. třídy cyklistické závody se sportovním klubem DA-BA. Fotky zde.

Spaní 4. a 5. třídy ve škole

V pátek 26. května měli možnost žáci 4. a 5. třídy přespat se svými učitelkami ve škole. Sešli jsme se v pátek navečer, vybalili upečené dobroty od maminek, aby v případě nenadálého hladu bylo kam sáhnout a připravili si pelíšky. Poté jsme se sešli na školním hřišti, kde jsme si opekli buřtíky, chleba, jablíčka a jiné mňamky. V areálu školní zahrady jsme zůstali i po večeři a zahráli si společně několik her. Od osmi až téměř do půl desáté jsme si zařádili na diskotéce, kterou rozproudila oblíbenými hity DJ-ka Lucy K. Po setmění nastal čas prokázat svoji statečnost na stezce odvahy, jež se vinula mezi školami. Ač nebyla dlouhá, pro některé z nás se stala nekonečnou. Závěr večera patřil osobní očistě a večernímu kinu, které jsme absolvovali již zalezlí ve svých pelíšcích. Spaní nám rychle uběhlo a jako každoročně si z něj odnášíme spoustu pěkných zážitků v kruhu svých třídních kamarádů. Fotky zde.

T-ballVe středu 24. 5. vybraní žáci z 1. - 3. třídy bojovali na Sedlčanské T-ballové lize a přivezli krásné 3. místo z pěti. Gratulujeme našim nejmladším sportovcům. Fotky zde.

Ve čtvrtek 25. 5. 2017 se vybraní žáci 4. a 5. třídy zúčastnili turnaje v T-ballu v Sedlčanech. Družstvo bylo smíšené - chlapci a dívky. Přestože jsme nezvítězili, snaha a nasazení všech hráčů byla obrovská. Všem žákům za reprezentaci naší školy patří velký dík a pochvala. Fotky zde.

V pátek 26. 5. 2017 se i žáci 6. a 7. třídy zapojili do T-ballového turnaje v Sedlčanech proti ostatním základním školám z okolí. Fotky zde.

Nabídka práce

Hledáme dva noční vychovatele na školu v přírodě v termínu od 25.6.2017 do 29.6.2017 (4 noci), pracovní doba od 22:00 do 6:00 hodin. Požadujeme odbornou kvalifikaci podle § 16, odst. 1, zák. č. 379/2015 Sb., o pedagogických pracovnících, čistý rejstřík trestů a zdravotní způsobilost k výkonu zmiňované práce. Zájemci, volejte na č. 775 553 918, nebo pište na e-mail skola@zskosovahora.eu.

ZasáhniVe čtvrtek 18. května 2017 se vybraní žáci z 2. stupně zúčastnili soutěže ve střelbě ze vzduchovky s příznačným názvem „Zasáhni“, jejímž pořadatelem je SOU Sedlčany, ul. Petra Bezruče. V závodech se střídal běh se střelbou na terč vleže i vestoje, něco jako biatlon bez lyží. Čtyřčlenná družstva soutěžila ve dvou kategoriích: 1. kat. – smíšená družstva dívek a chlapců z 6. – 8. tříd ZŠ, 2. kat. – žáci 9. tříd ZŠ a studenti středních škol – zvlášť dívky a chlapci. I když se naši reprezentanti nedostali na stupně vítězů, zaslouží si za předvedené výkony pochvalu.

Fotky zde.

Čarodějný den

Pátek 28. dubna se na naší škole nesl v duchu připomenutí si jarních lidových zvyků a tradic, a to konkrétně kouzelné Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května, čili pálení čarodějnic. Na 1. stupni probíhala čarodějnická projektová výuka, při níž tento starý lidový zvyk prolnul napříč všemi předměty. Starší žáci si během výtvarné výchovy a pracovních činností vyrobili vtipné kostýmy a čarodějnici. Tu jsme na závěr čarodějnického reje upálili, abychom se pro příští období očistili od nečistých sil. Poté žáci 2. stupnice změřili své síly v čarodějnické vybíjené. Fotky zde.

Čarodějný den v 1. – 3. třídě

Tento den se nesl v duchu plnění čarodějných úkolů. Kouzelnice, čarodějové a čarodějnice, které se nám dnes čirou náhodou zjevili ve škole, plnili tři čarodějné úkoly: Četli s porozuměním, počítali začarované slovní úlohy, vařili čarodějný lektvar. Pokud se jim podařilo splnit vše, následoval speciální úkol na závěr. Kočka Uršula a kocour Theodor ztratili svého nejlepšího přítele – čaroděje a čarodějnici. Naši nejmenší museli kamaráda najít, zjistit jeho vlastnosti, nakreslit a vymyslet o něm příběh. Nelehký úkol, to mi věřte! Na závěr museli nalezeného přítele představit ostatním. Všichni splnili úkoly na čarodějnou jedničku, a proto si zasloužili medaili. Fotky zde.

Čarodějný den ve 4. a 5. třídě.

V pátek 28. dubna nás přivítala vskutku čarodějnická učebna. Na dveřích upozornění „Nefstupovat! Čaruje se!“ naškrábaná muří nohou, tabule potažená černým suknem, na němž se uhnízdili netopýři, ze stropu se na nás spouštěli obří pavouci a mezi nimi rejdily čarodějnice. Do třídy se podle očekávání nevhrnuli obyčejní žáci, ale čarodějnická sebranka. Výuka začala příletem čarodějnic v hodnosti učitelek, které se pro tento sváteční den nebývale vyšňořily a u příležitosti slavnostního dne představily dokonce nový model košťat. Na začátku hodiny proběhlo rozlosování čarodějnických učednic a učedníků do skupin. Pro obyčejné žáky celkem snadný úkol, malí čarodějové však neumí tak dobře číst, zato je třeba dávat pozor, aby neproměnili nepohodlné spoluhráče v mouchu (neb strop byl plný pavouků!) nebo si nepřičarovali do skupiny koho chtěli. Po této náročné akci se skupiny pustily do čarodějnických počtů. Jejich úkolem bylo rozluštit tajné šifry pana Rumburaka. Čarodějnická cháska se při šifrování velmi zapotila a není divu – posuďte sami, zda následující klikyháky budete umět spočítat: LXXXII : IV – V = ? Výsledky rozluštěných šifer pak bylo ještě nutné převést pomocí kódovací tabulky do písmen, které jsme potřebovali pro další práci. V tuto chvíli se však ozvalo zvonění na školní zvon a začala přestávka. Chceme zde poděkovat panu řediteli za chutné žížalky ke svačině! Krátkým odpočinkem jsme načerpali nové síly a vrhli se do další práce. O našem čarodějnickém svátku a z něj vzniklé tradice koluje mezi prostým lidem mnoho neúplných informací a polopravd. Zaměřili jsme se proto na uvedení jednotlivých skutečností na správnou míru. Každá skupina čarodějnických učňů si vzala lístky podle vyluštěných písmen a dostala krátký text. Z textu pak vyhledala nosnou informaci, která začínala písmenem na kartičce a zapsala ji na kartu celou větou. Takto každá skupina zpracovala postupně tři kartičky. V další fázi jsme lepili napsané karty do našeho čarodějnického alfaboxu, což byl papír velkého formátu rozčleněný na čtverce s písmeny abecedy. Tímto způsobem jsme pravdivě zpracovali dostatečné množství faktů o našem svátku a vyvrátili snůšku mýtů a nepravdivých informací. Před sabatem na školním hřišti (pod přísným dohledem pana Viga) jsme ještě stihli zvolit MISS ČARODĚJKA, kterou se pro tento rok stala žákyně 4. třídy – Adélka. GRATULUJEME! Fotky zde.

Čtenářský klub

V dalším setkání čtenářského klubu jsme se zabývali různými druhy komunikace. Telefonovali jsme, posílali sms… Zjistili jsme, že ideálním druhem pro předávání zážitků ze své knížky jsou dopisy – v současné době téměř zapomenutý druh komunikace mezi lidmi. Děti si četly svoji knížku, kterou si do čtenářského klubu nosí, a pak si ve dvojicích metodou literárních dopisů sdělovaly zážitky a úvahy z přečteného. O motivu, problému, postavě nebo vývoji děje některé dvojice vedly i vícedílnou korespondenci. Tato metoda rozvoje čtenářské gramotnosti posiluje osobní účast v četbě a žákovu zodpovědnost za porozumění. Fotky zde.

k

VybíjenáVe středu vybraní žáci z 1. - 3. třídy reprezentovali 19. 4. naši školu na turnaji ve vybíjené v Sedlčanech. Zúčastnilo se ho celkem 6 škol z nedalekého okolí a naši nejmladší žáci vybojovali krásné 1. místo bez jediné porážky. Moc jim gratulujeme! Fotky zde.

Smíšená družstva dívek a chlapců ze 4. a 5. tříd se sešla na turnaj ve vybíjené ve čtvrtek 20. 4. Vzhledem k vysokému počtu přihlášených škol byla družstva rozdělena do dvou skupin, každá byla na závěr vyhodnocena zvlášť. Naše družstvo bylo zařazeno do "silnější" skupiny A. Po úvodní těsné porážce od Propojky o 1 bod si naši žáci spravili chuť s Dublovicemi, které porazili. Na Sedlec-Prčice (budoucího vítěze) a na páťáky z 1.ZŠ Sedlčany už jsme bohužel nestačili. Nakonec našim žákům patřilo 4. místo. Za svůj výkon se ale vůbec nemusí stydět, bojovali až do úplného konce. Velkou gratulaci si zaslouží Vojta Pomahač, který byl vyhlášen mezi nejlepšími hráči turnaje. Fotky zde. 

Ukliďme Kosovku 

Všichni žáci naší školy od prvňáčků po deváťáky na škaredou středu 12. dubna 2017 sbírali v Kosově Hoře a jejím okolí volně ležící odpad. Navázali jsme tak na úklidovou akci s názvem "Ukliďme Česko, ukliďme Kosovu Horu", která se konala   v sobotu 8.4.2017 pod záštitou obce.

Žáci byli rozděleni do čtyř skupin, z nichž každá dostala za úkol uklidit příslušný úsek. Ačkoli panovalo velice chladné počasí, děti se do úklidu pustily s velkým nasazením. Je až k nevíře, jaké množství odpadu a co všechno jsou lidé schopni jen tak vyhodit do přírody. Zejména v okolí čistírny odpadních vod a dokonce i v chráněném lesíku za skládkou byly nalezeny předměty nemalých rozměrů (např. torzo jízdního kola, část pohovky, pneumatiky z auta, návěsu i traktoru). Je to ostuda nás všech!

Po návratu ke škole se děti ohřály u ohně, opekly si uzeninu, chléb či jablko a zahrály si různé hry.

Všem zúčastněným žákům i zaměstnancům školy patří za skvěle odvedenou práci velká pochvala a poděkování. Fotky zde.

Nestlé přednáška o zdravé výživě

V úterý 11. dubna 2017 naši školu navštívily specialistky na zdravý životní styl. Žáci od 1. do 8. třídy si zajímavou formou prohloubili své znalosti v této oblasti. 

Bohužel, v době přednášek proběhlo plánované přerušení dodávky elektřiny, nebylo tedy možné uskutečnit interaktivní části programu. Ale děti o ně nebyly ochuzeny díky okamžité pomoci Obce Kosova Hora, jejíž zaměstnanci nám ke škole dovezli elektrocentrálu. Děkujeme!

Fotky zde.

Zápis do 1. třídy

V pátek 7. dubna 2017 se na "malé škole" sešly předškolní děti se svými rodiči k zápisu do 1. třídy na školní rok 2017/2018.

Po formální části zápisu si děti chvilku zahrály "na školu", když plnily pod vedením našich prvostupňových učitelek různé úkoly. Všichni předškoláčci byli velice šikovní a my se už nyní těšíme, až je v září přivítáme v řadách školáků. Fotky zde.

Placky ve 4. a 5. třídě

Do výroby placek s vlastním motivem se pustili i žáci ze 4. a 5. třídy. Stalo se tak v pátek 7. 4. 2017 v rámci hodiny výtvarné výchovy. Bylo možno volit z několika možností využití placek (odznak, zrcátko, magnet). Jak se dětem práce zdařila, posuďte podle fotografií zde.

Děkujeme panu K. Novotnému za součinnost při této akci.

1., 2. a 3. třída v Městském muzeu v Sedlčanech

Přijali jsme pozvání od Městského muzea v Sedlčanech a v pátek 7. 4. 2017 se 1., 2. a 3. třída vydala na výstavu lidových řemesel spojenou s oslavou Velikonoc. Do poslední minuty jsme se rozhodovali, zda vyrazit pěšky nebo jet radši vlakem. Zamračená obloha nám naše rozhodování velice komplikovala. Nakonec jsme to riskli a po Kosí stezce jsme se vydali po svých. Na výstavě jsme měli možnost prohlédnout si ukázky lidových řemesel, velikonočních a jiných ručně zpracovaných výrobků. Děti si nakoupily dárečky pro své nejmilejší a vlakem jsme vyrazili zpátky do školy. S příchodem do školy začalo pršet. „Počasí, děkujeme. Opět ses umoudřilo a stálo při nás“. Fotky zde.

Kraslice

Předčasné Velikonoce měly dívky ze 6. a 7. třídy ve čtvrtek 6. 4. 2017 při hodině pracovních činností. Zdobily totiž vajíčka roztaveným voskem. Fotky zde.

Vlastnoruční placky

V úterý 4. dubna se žáci 6. a 7. třídy pustili pod vedením Kamila Novotného do vlastnoruční výroby kovových placek. Fotky zde.

Třeťáci a jejich třídní projekt o Velikonocích - zde.

Carmina 2017

V úterý 4. dubna se vybraní recitátoři zúčastnili oblastního kola recitační soutěže Carmina. Velkého úspěchu dosáhl v 1. kategorii (6. a 7. třída) Václav Šimánek, který se svou básní Všechny věci se daly do smíchu od J. Koláře vybojoval krásné 1. místo. Fotky zde.

Návštěva v knihovně

V úterý 4. dubna vyrazili žáci 4. a 5. třídy na literární pořad do Městské knihovny v Sedlčanech. Paní knihovnice si pro ně připravila pořad o životě dětí za 2. světové války. Dozvěděli se v něm o životě válečných žáčků školáčků, o jejich strastech i kamarádských radostech a o tom, jak se odvíjel život obyčejných sedlčanských obyvatel během tohoto těžkého období. Na závěr návštěvy si děti mohly prohlédnout nabízené knižní tituly a novinky v dětské literatuře. Pořad v knihovně byl již tradičně velmi hezky a poutavě zpracovaný. To je také důvod, proč se sem rádi každým rokem vracíme! Fotky zde.

Putování za velikonočním vajíčkem - Čtenářský klub

Dnes, 4. 4. 2017 se nakonec počasí umoudřilo a mohli jsme tak se čtenáři vyrazit na cestu za velikonočním pokladem. Děti se cestou dozvěděly nové informace o velikonočních svátcích, a protože se jim podařilo vyřešit tajenku, čekalo na ně na konci cesty překvapení. Na fotografie se můžete podívat zde.

Florbal

V pondělí 3. dubna se vybraní žáci 8. a 9. třídy zúčastnili florbalového turnaje v Sedlčanech. Ačkoliv některé zápasy byly velmi vyrovnané, tak i přes veškerou snahu se našim klukům nepodařilo vybojovat žádné umístění. Fotky zde.

Škola nanečisto

Ve čtvrtek 30. března jsme přivítali předškoláčky z naší místní mateřské školy ve výuce. Školní hodina se nesla v duchu pohádky pana A. Mikulky „O slepičkovi a kohoutce“. Ano, čtete správně, tahle pohádka byla trochu popletená. Nejdříve jsme si pohádku poslechli a poté jsme plnili úkoly, jež z pohádky vyplynuly. Zahráli jsme si pexeso s řemesly, která se v pohádce vyskytla, roztřídili jsme domácí zvířátka a zvířátka žijící v přírodě, házeli jsme hrací kostkou a počítali vajíčka. Zacvičili jsme si v písničce Dády Patrasové „Chvála slepic“. Své prstíčky jsme před psaním rozcvičili na básničce o zmoklé slepičce, což jsme potřebovali před kroužením vajíček na tabuli. Jarní hodina s předškoláky rychle uběhla a my se na tyhle šikovné děti budeme těšit do 1. třídy! Fotky zde.

Bruslení - 1. stupeň

V úterý 28. března si žáci 1. stupně užili poslední bruslení v tomto školním roce. Fotky zde.

Exkurze ČOV Sedlčany

V úterý 21. března se žáci 8. třídy zúčastnili exkurze na čistírně odpadních vod v Sedlčanech, a to v rámci světového dne vody. Fotky zde.

Sedlčanská růže - školní kolo

Ve čtvrtek 16. 3. se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Porota měla velmi těžké rozhodování, neboť všichni přednášející podali pěkné výkony. V nulté kategorii se na 1. místě umístil Patrik Fekete, na 2. místě Jakub Vávra a 3. místo vybojovala Eliška Pecháčková. V první kategorii byla na 1. místě Nina Pánková, na 2. místě Lukáš Budka a 3. místo obsadil Ondřej Špánek. Ve druhé kategorii se žáci umístili následovně: 1. místo Vojtěch Pomahač, 2. místo David Štefula, 3. místo Lili Vrbská. Porota udělila za pěkný přednes i čestná uznání, a to Elišce Benešové a Anetě Sudíkové. Všem umístěným blahopřejeme a budeme jim držet pěsti v oblastním kole Sedlčanské růže, která se bude konat ve čtvrtek 30. 3. Fotky zde.

Z pohádky do pohádky

Ve čtvrtek 9. 3. jsme pro předškolní děti přichystali pohádkové odpoledne. Putování z pohádky do pohádky bylo na každém stanovišti zpestřeno zajímavým úkolem. Po projití celé trasy od nás každý obdržel upomínkový diplom a drobnou odměnu. Fotky zde.

Bruslení - 2. stupeň

Ve čtvrtek 9. března si žáci 2. stupně užili poslední bruslení v tomto školním roce. Fotky zde.

Beseda o energiích

Ve středu 8. 3. se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili besedy o energiích a možnostech jejich využití. Fotky zde.

Dovednostní soutěže s DA-BA

V úterý 7. 3. si žáci 3. - 5. třídy zasoutěžili v různých dovednostních disciplínách. Fotky zde.

Masopustní týden

Pondělí - plyšákový den (fotky zde), úterý - šílený den (fotky zde), středa - pyžamový den (fotky zde), čtvrtek - klouboukový a čepicový den (fotky zde), pátek - brýlatý den (fotky zde).

Projekt 3. třídy o rostlinách

V několika hodinách prvouky jsme se věnovali rostlinám a jejich členění na léčivé, jedovaté a chráněné rostliny. Děti ve skupinách zpracovávaly domluvenou oblast rostlin. Vybraly si několik rostlinných zástupců, četly si o nich informace a ty zpracovávaly metodou I.N.S.E.R.T. Informacím, které označily za známé a pro ně srozumitelné, přiřadily znaménko plus a zapracovaly je do svého plakátu. Nesměl chybět ani výtvarný pokus o zachycení dané rostliny. Poslední část projektu byla věnována prezentaci jednotlivých skupin a následné reflexi, jak se nám práce dařila. Posuďte sami ve fotogalerii nebo na chodbě malé budovy školy. Do projektu jsem záměrně vložila rozvoj čtenářské gramotnosti. Texty byly velmi obtížné a děti se s tím velmi dobře vypořádaly. Gratuluji všem dětem k jejich zdařilé práci. Fotky zde.

Sáňkování při TV ve 4. a 5. třídě: Fotky zde.

Rákosníčkovo hřiště do Sedlčan

Podpořte výstavbu Rákosníčkova hřiště v Sedlčanech prostřednictvím denního hlasování na www.lidl-rakosnickova-hriste.cz nebo i přes Facebook.

Výukový program o poezii

V úterý 17. 1. 2017 se žáci druhé a třetí třídy vydali do městské knihovny v Sedlčanech, aby se díky prožitkovému učení naučili základní znalosti o poezii. Výukový program s názvem Poezie ve větru si pro nás připravila jedna z knihovnic. Děti se naučily základní poetické pojmy jako je vázaný a volný verš, fyzická poezie a další. Poznaly nejen jména nejznámějších básníků píšících poezii pro děti, ale také zjistily, co vše patří do této literární formy. V závěru je paní knihovnice provedla po knihovně a naučila je, jak se orientovat při výběru knih. Všechny si odnesly přihlášku do knihovny. Po příjezdu do školy si zpracovaly reflektivní pracovní list, který si založily do svých portfolií. Fotky zde.

Vánoce ve 2. třídě: Fotky a básničky zde.

Předvánoční bruslení 

Jako v předchozích letech, tak i letos jsme s dětmi vyrazili na brusle. Předvánoční bruslení, na zimním stadionu v Sedlčanech, jsme si ve středu 21. prosince plně užili! Fotky zde.

Zkusme si to

Vybraní žáci 7. a 9. ročníku se zúčastnili dovednostní soutěže Zkusme si to na SOU Sedlčany, Petra Bezruče v různých disciplínách (sekání sekyrou na čáru, zdobení perníčku, výroba jmenovky na klíče, výroba svícnu atd.). Nejlépe se umístily: 1) Kateřina Kováčová, 2) Tereza Křivská, 3) Simona Dolejší. Děvčata Tereza a Simona dosáhla stejného počtu bodů, ale rozstřel v podobě parkování autíčka na dálkové ovládání rozhodl ve prospěch Terezy. Fotky zde.

Vánoční jarmark

V předvánočním čase jsme ve čtvrtek 16. 12. uspořádali vánoční jarmark spojený s vystoupením žáků 1. stupně, kteří si pro své nejbližší připravili pásmo vánočních písní a básní. Více v tomto článku. Fotky zde.

Vypouštění balónků

V pátek 9. 12. se naše škola připojila k celorepublikovému vypouštění balónků "s přáním k Ježíškovi", na kterém se podařilo, počtem 153 balónků, vyrovnat rekord z roku 2012. Fotky zde.

Skokan a borec Sedlčanska

Vybraní žáci 4 - 9. třídy se v pátek 9. 12. zúčastnili regionální soutěže Skokan a borec Sedlčanska. Fotky zde. Výsledková listina zde.

Mikulášská nadílka

Jako každý rok, tak i v tomto školním roce připravili žáci 9. třídy pro své mladší spolužáky Mikulášskou nadílku. Fotky zde.

A je to!

V pátek 2. 12. se vybraní žáci z 9. třídy účastnili regionální dovednostní soutěže s názvem "A je to!" pořádané SOU Sedlčany o.p.s. Pro naší školu přivezli dva žáci tři krásná 2. místa - Josef Dudek (práce na PC), Miloslav Novotný (výroba lopatky a výměna kola u automobilu). Gratulujeme! Fotky zde.

Spaní ve škole (1. - 3. třída)

Adventní čas jsme s nejmenšími žáčky naší školy zahájili při spaní ve škole. Ve třech vánočních dílnách zhotovily děti výrobky, jimiž se pochlubí na vánočním jarmarku. Součástí byla i příprava na vánoční besídku. Krásný páteční večer jsme zakončili tajemnou cestou plnou vánočních tradic. Rádi bychom poděkovali rodičům za občerstvení, které pro své děti připravili. Fotky zde.

Preventivní programy

V pondělí 14. 11. a v úterý 15. 11. se žáci zúčastnili sérii preventivních přednášek. Děti 3. - 5. třídy se seznámily s nebezpečím zábavní pyrotechniky, žáci 6. - 9. třídy řešili krizové situace. Druhý den byl zaměřen na šikanu a právní odpovědnost. Fotky zde.

Vaření

Žáci 1. a 2. třídy si v rámci pracovních činností vyzkoušeli novou školní kuchyňku při přípravě pomazánek. Fotky zde.

Beseda se spisovatelem

V úterý 8. 11. se uskutečnilo setkání se spisovatelem Janem Opatřilem, autorem knížky, nejenom pro mladé rybáře, Kapřík Metlík. Fotky zde.

Plavání

Dne 7. 11. završili žáci 1. - 3. třídy lekce plavání. Za odměnu získali diplomy a "mokrá vysvědčení". Fotky zde.

Drakiáda

V pátek 4. listopadu se uskutečnil projektový den, ve kterém si děti 1. - 9. třídy vyráběly papírové draky. Jejich funkčnost pak ověřily na louce u Kolihových lesů. Fotky zde.

Škola nanečisto

3. listopadu navštívili předškoláčci prvňáčky, se kterými společně tvořili a učili se. Tématem této školy nanečisto bylo jablíčko. Fotky zde.

Kroužek keramiky

Od října jsme začali pracovat v keramické dílně. Ukázky žáků a jejich keramického tvoření ZDE.

OČMS 1. - 9. třída

Ve čtvrtek 20. října proběhl na naší škole plánovaný projekt s názvem „Ochrana člověka za mimořádných situací“. V letošním školním roce škola navázala spolupráci se SOŠ a SOU Dubno, kde se na své budoucí povolání připravují hasiči a ti, kteří chtějí pracovat v bezpečnostních složkách. Studenti z Dubna si pro nás připravili stanoviště, na nichž nám předvedli resuscitaci - nepřímou masáž srdce, probrali s námi zásady evakuace a sbalení evakuačního zavazadla, ukázali nám hasičský oblek, který je odolný až do teploty 800°C a s kyslíkovou bombou na zádech váží přes 20 kilogramů a popsali nám pracovní den hasiče záchranáře. Na dalších třech stanovištích si pro nás připravili ukázku zajištění stop zločinu (daktyloskopii ), šikovné chvaty pro případ sebeobrany a práci zásahové jednotky při zatýkání. Poslední dvě stanoviště byla velmi prožitková a u žáků se setkala s velkým ohlasem. Projekt se díky perfektní přípravě ze strany studentů SOŠ a SOU Dubno velmi vydařil a naši žáci si vedle zajímavých zážitků odnesli i spoustu zajímavých informací a možná i inspiraci pro svoji profesionální volbu. Fotky zde.

Plavání

Žáci 1. - 3. třídy zahájili 10.10.2016 plavecký výcvik v Příbrami. Fotky zde.

Cyklistika s DA-BA 2. - 5. třída

Vzhledem k nepříznivému počasí se ve čtvrtek 6. 10. 2016 uskutečnila akce v tělocvičně. Fotky zde.

Tvořivý kroužek

Dne 6. 10. 2016 se uskutečnilo naše první setkání. Fotky zde.

Projektová výuka 1. a 3. třídy

V úterý 4. 10. 2016 se sešli žáci první a třetí třídy ke společnému učení. V prvních dvou vyučovacích hodinách se děti věnovaly projektu s názvem „Společně dokončíme pohádku“. Tento projekt dětem přiblížil krásu čtenářství. Třeťáci předčítali svým mladším spolužákům pohádku O rychlé želvě. Pohádce však autor Zdeněk K. Slabý nevymyslel závěr. Co s tím? Z třeťáků se rázem stali malí spisovatelé a prvňáčci si zkusili, jaké je to být ilustrátorem knihy. Vznikly nám krásné závěry pohádek, které budou ke zhlédnutí na malé budově školy. Fotky zde.

V další části společného učení děti pracovaly ve dvojicích. Vyráběly písmenka M a A. Fotky zde.

Nezapomněli jsme ani počítat, číst a psát.

Všem třeťákům patří velká pochvala za jejich chuť a ochotu pomáhat mladším kamarádům. Prvňáčci zaslouží pochvalu za krásné ilustrace a chuť pracovat ve skupinách na společné práci.

Techmania Science Center Plzeň

V pondělí 3. 10. 2016 navštívili žáci 7. až 9. třídy interaktivní expozice v plzeňské Techmanii Science Centru. Kromě interaktivních exponátů z různých oborů měly děti zařazeny program ve třech laboratořích a v planetáriu. Žáci 9. třídy si v rámci hodiny chemie vyzkoušeli elektrolýzu a galvanické poměďování, část sedmáků a osmáků měla možnost v biologické laboratoři pitvat cvrčka a zbytek navštívit zajímavou dílnu zaměřenou na 3D tiskárny. Fotky zde.

Ve středu 5. října vyrazili žáci 4. až 6. třídy na exkurzi do Techmanie v Plzni. Všichni se těšili na objednané práce v laboratořích i na filmy v 3D Planetáriu. Čtvrťáci si vyzkoušeli přenést život na pustý ostrov, páťáci psali tajnou zprávu a žáci 6. třídy sestrojili jednoduchého robůtka, který se sám pohyboval a maloval. Po laboratořích jsme se přemístili do budovy planetária, kde jsme se prošli planetami sluneční soustavy, doletěli k další nejbližší hvězdě Proximě Centaur a díky 3D projekci spadli z výšky 40 kilometrů. Po objednaných programech měli žáci možnost vyzkoušet všechny vystavené exempláře v hale Techmanie. Fotky zde.

Plzeňskou Techmanii navštívili 13. 10. 2016 žáci 1. až 3. třídy. Fotky zde.

29. 9. Mandaly

V rámci hodin prvouky a pracovních činností vytvářeli žáci 1. - 3. třídy mandaly z přírodnin. Fotky zde.

21. - 23. 9. T-ball

Velkou pochvalu zaslouží žáci 1. - 3. třídy, kterým uteklo o jeden bod 1. místo. Na 5. místě se umístilo družstvo žáků 4. a 5. třídy a na 4. místě žáci 6. a 7. třídy. Fotky zde.

20. 9. Vytrvalostní běh

Vybraní žáci naší školy se dnes na Městském stadionu Taverny v Sedlčanech zúčastnili vytrvalostního běhu. Fotky zde.

1. 9. Slavnostní zahájení školního roku

Dnes proběhlo na školním pozemku slavnostní zahájení školního roku 2016/2017. Fotky zde.